Wspólnie stwórzmy miejsce wyjątkowe

Wyobraźcie sobie czysty ekologicznie teren, w centrum którego szumi Święty Gaj, a w nim skryta jest niewielka, kryta gontem, poświęcona odwiecznym słowiańskim bóstwom, świątynia. W pewnym oddaleniu wznosi się drewniany gród z przycupniętą w jego cieniu całoroczną wioską. Nie jest to jednak kolejny skansen lecz rzeczywiste miejsce, w którym oprócz zachowania rodzimej kultury nadal podtrzymywane są słowiańskie wierzenia. Miejsce, w którym rekonstrukcja historyczna jest tylko jednym z elementów życia społeczności pozostającej w zgodzie z tradycją swoich przodków, a jednocześnie będącej w stałym kontakcie ze współczesnym światem. Społeczności, żyjącej w myśl prostej zasady: "rób co chcesz, bylebyś przy tym nie krzywdził innych".

Podstawowe założenia dotyczące terenu

  • obrazek imitujący lokalizację google maps
    LOKALIZACJA

    W odległości do 100 km od Warszawy lub w regionie atrakcyjnym turystycznie

  • woda
    WODA

    Posiadający własną linię brzegową rzeki lub jeziora do celów kultowych

  • las
    LAS

    Znajdujący się w sąsiedztwie kompleksu leśnego

  • chram
    CHRAM

    Posiadający prawo do zabudowy lub umożliwiający jego uzyskanie

W gronie osób nam podobnych powstał projekt wykreowania przestrzeni architektoniczno-krajobrazowej zgodnej z zasadami starożytnych, słowiańskich przekazów. Przestrzeni mogącej stanowić nie tylko teren rekreacyjny dla całych rodzin, niosącej głębsze wartości edukacyjne, ale przede wszystkim przywracającej zapomniane dla większości polskiego społeczeństwa tradycje i wierzenia. Naszym marzeniem jest, by po wiekach na polskich ziemiach znów wzrastał poświęcony przodkom Święty Gaj. Chcielibyśmy, by powstała świątynia – miejsce spotkań czcicieli Świętowita, Peruna, Welesa, Mokoszy oraz pozostałych bóstw, których pamięć stanowi część naszego dziedzictwa. Być może z czasem powstanie tradycyjna słowiańska wioska, gdzie ludzie poszukujący kontaktu z naturą czuliby się jak u siebie. By to osiągnąć potrzebujemy jednak Twojego rzeczywistego zaangażowania i wsparcia!

Perspektywy rozwoju

  • grodzisko
    GRODZISKO

    Wybudowanie grodziska i całorocznej osady średniowiecznej.

  • sad owocowy
    SAD

    Posadzenie sadu chroniącego dawne odmiany drzew owocowych.

  • stadnina
    STADNINA

    Stadnina tarpanów czyli tzw. Koników Polskich.

  • osiedle domków
    OSIEDLE

    Możliwość osiedlenia się w sąsiedztwie terenu wspólnotowego.

W przyszłości pragnęlibyśmy wzbogacić to wyjątkowe miejsce o posiadające walor edukacyjny średniowieczne grodzisko i całoroczną osadę słowiańską. Osada ta, docelowo, miałaby się stać miejscem kulturalnych wydarzeń, koncertów i spotkań. Dodatkowo chcielibyśmy w ramach pozyskanego terenu posadzić sad chroniący nasze dawne, rodzime odmiany drzew i krzewów owocowych. Myślimy również o wybudowaniu stajni dla Koników Polskich, co nie tylko pozwoliłoby na reintrodukcję tych wspaniałych zwierząt, ale również prowadzać zajęcia z hipoterapii dla dzieci i młodzieży. Jednocześnie pragnęlibyśmy, by to wyjątkowe miejsce wspólnotowe stało się zalążkiem rozwijającego się niezależnie, całkowicie współczesnego osiedla mieszkaniowego, na zasadzie indywidualnego wykupu sąsiednich działek i osiedlaniu się na nich rodzin, którym szczególnie bliskie są nasze idee.

Jak możesz pomóc i co możesz zyskać

Jeśli przedstawione przez nas idee są Ci bliskie, zapraszamy byś dołączył do naszego projektu. Razem z nami stań się twórcą historycznego wydarzenia, jakim będzie powołanie miejsca, w którym zaistnieje możliwość odzyskania i podtrzymania naszej tożsamości oraz kontynuacji słowiańskich tradycji. Wspierając nasze starania darowizną finansową, nie tylko przyczynisz się do zakupu ziemi i wybudowania chramu, ale przede wszystkim staniesz się jego honorowym współwłaścicielem. Możesz zyskać również wiele innych, ciekawych nagród, które wymieniamy w opisie naszej zrzutki. Natomiast jeżeli nie masz obecnie możliwości wsparcia nas finansowo, możesz okazać nam również poparcie udostępniając nasz projekt na swoich stronach internetowych, blogu czy profilu społecznościowym. Każde z tych działań przybliża nas do celu i powstania miejsca, w którym wspólnie będziemy mogli się spotkać i wyjątkowo spędzić czas.

Darowizna bezpośrednia

możliwa jest przez konto związku wyznaniowego

Rodzimy Kościół Polski ul. Koszycka 13 01-446 Warszawa - email: rkp.org.pl(at)wp.pl

PKO BP SA Oddział Końskie IBAN: PL 14 1020 2629 0000 9102 0118 9752 Kod SWIFT: BPKOPLPW

Wsparcie przez Zrzutka.pl

Dlaczego to jest tak ważne?

Potrzebujemy własnej ziemi, byśmy nie byli jak drzewo bez korzeni. Ziemia jest naszym największym skarbem, o czym doskonale wiedzieli już nasi odlegli przodkowie. Jej zasoby są ograniczone. Nie można jej wyprodukować, więc jej podaż znajduje odbicie w ciągle rosnących cenach. Dodatkowo ziemia zapewnia pasywny dochód. Nie wymaga nakładów inwestycyjnych, remontów czy innowacji, by jej wartość rosła. Ziemia to też doskonała tarcza, chroniąca przed inflacją. W przypadku takiej inwestycji nie należy się obawiać nagłych i nieprzewidywalnych spadków wartości. Dodatkowo ceny nieruchomości w Polsce wciąż pozostają dalece niedoszacowane w stosunku do średniej europejskiej. Inwestując w ziemię, jednocześnie inwestujesz w przyszłość swoją i swoich bliskich. Jako związek wyznaniowy możemy natomiast zakupić teren rolny o powierzchni przekraczającej 1 hektar. Nie dotyczą nas przepisy prawne ograniczające w tym zakresie inne podmioty.

Główne wytyczne

Głównym celem jest zakup ziemi, którą przeznaczymy na urządzenie pierwszego w Polsce, publicznego i powszechnie dostępnego rodzimowierczego miejsca obrzędowego. Po jej zakupie, pierwszym etapem będzie zorganizowanie miejsca ogniskowego oraz przygotowanie i pielęgnacja Świętego Gaju. W drugim etapie przewidywana jest budowa chramu (świątyni), którego dodatkowa, wydzielona część będzie mogła pełnić rolę sali okazjonalnej dla planowanych wydarzeń kulturalno-oświatowych. W przypadku zakupienia terenu o większej powierzchni, umożliwiającej dalszą rozbudowę infrastruktury, w następnym etapie przewidziana jest rekonstrukcja niewielkiego kompleksu grodowego wraz z historyczną całoroczną wioską słowiańską w otoczeniu sadu drzew owocowych dawnych odmian.

Optymalny obszar planowanego terenu to przynajmniej 3 hektary, gdzie priorytetem przy wyborze będzie jego ukształtowanie, atrakcyjność przyrodnicza, lokalizacja oraz skomunikowanie z innymi regionami kraju. Byśmy mogli w pełni wykorzystać jego walory, teren taki powinien być obszarem czystym ekologicznie, posiadać dostęp do własnej linii brzegowej rzeki lub jeziora, znajdować się w sąsiedztwie lasu i być dobrze skomunikowany z najbliższymi ośrodkami miejskimi. Minimalny brany po uwagę obszar, umożliwiający umiejscowienie na nim Świętego Gaju i wybudowanie chramu, to 3.000 metrów (Nad tym wymogiem mogą zaważyć jedynie pozostałe, szczególnie atrakcyjne walory).

Zamieszkaj obok

Planując zakup ziemi dla rodzimowierczych celów kultowych, kulturalnych i oświatowych, wybierając lokalizację będziemy starali się uwzględnić możliwość zakupienia również sąsiednich działek, czy to w formie inwestycji indywidualnych, czy specjalnie do tego celu powołanej spółdzielni mieszkaniowo-osiedlowej. W przyszłości takie rozwiązanie pozwoli zainteresowanym wybudować w sąsiedztwie domek letniskowy lub całoroczny dom jednorodzinny, a tym samym stworzyć swego rodzaju słowiańskie osiedle w ramach kilku przewidzianych dzielnic tematycznych: budownictwa historycznego, ekologicznego, drewnianego i współczesnego. Tworząc rodzimowierczą, sławieńską enklawę wokół wspólnego rodzimowierczego miejsca kultu razem stajemy się jego gospodarzami i opiekunami, a także zapewniamy sobie zdrowe i spokojne dalsze życie wśród ludzi o podobnym spojrzeniu na świat.

  • zielone zatwierdzenie
    Budownictwo historyczne

    wybuduj dom, uprawiaj ziemię i żyj jak dawni Słowianie pośród osób podzielających pasję odtwórstwa historycznego. Całorocznie lub okresowo odnów swój związek z naturą, słowiańską ziemią i kulturą.

  • zielone zatwierdzenie
    Budownictwo ekologiczne

    sięgnij do najnowszych technologii i zainwestuj w dom, który pozwoli ci żyć zdrowo i ekologicznie, np. wykorzystując energie odnawialną.

  • zielone zatwierdzenie
    Budownictwo drewniane

    stwórz budynek o niepowtarzalnym mikroklimacie. Drewno w naturalny sposób reguluje stan wilgotności w pomieszczeniach. Powróć do pięknej drewnianej Polski i skorzystaj z mądrości przodków, którzy byli mistrzami ciesielki.

  • zielone zatwierdzenie
    Budownictwo współczesne

    skorzystaj z gotowych projektów architektonicznych i ciesz się współczesną wygodą. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać to rozwiązanie i zamieszkać w naszej enklawie.

Gwarancja powodzenia

Gwarantem tego projektu jest najstarszy (zarejestrowany w 1995 roku) rodzimowierczy związek wyznaniowy - Rodzimy Kościół Polski. Za pośrednictwem jego konta bankowego i zamieszczanych regularnie sprawozdań, zadbamy o przejrzystość i transparentność przebiegu całego przedsięwzięcia. Dodatkowo związek ten posiada w swym programie najszersze założenia rodzimowiercze, co gwarantuje, że z późniejszego użytkowania tego terenu, ze względu na różnice wyznaniowe, nie zostaną wykluczeni żadni rodzimowiercy i rodzimokulturowcy słowiańscy. Tak jak obecnie wszystkie główne święta obchodzone w ramach RKP są otwarte i publiczne dla wszystkich zainteresowanych, tak otwarte i publiczne ma być użytkowanie terenu, jaki zamierzamy zakupić. Tym samym projekt adresowany jest do wszystkich otwartych na współpracę i zainteresowanych tym wspólnot, związków i grup rodzimowierczych, jak również do rodzimowierców niezrzeszonych oraz rodzimokulturowców. Każdy może dołączyć do projektu, a następnie współużytkować to miejsce.

Kluczowe wymogi:

  • zakupiony teren powinien posiadać linię brzegową rzeki lub jeziora, która jest konieczna do sprawowania celów kultowych (mile widziane sąsiedztwo lasu oraz możliwość poszerzenia gruntu o zakup sąsiednich działek dla rodzimowierców i rodzimokulturowców chcących osiąść w sąsiedztwie);
  • teren winien mieć możliwość uzyskania prawa do zabudowy;
  • teren powinien być zakupiony na rzecz rodzimowierczego związeku wyznaniowego, gwarantującego jego stałe, publiczne użytkowanie do celów kultowych, niezależne od warunków losowych dotyczących osób fizycznych;
  • osoby fizyczne wspierające projekt finansowo (powyżej ustalonych progów) będą mogły liczyć na preferencyjne warunki korzystania z nieruchomości;
  • łączna kwota zebranych ofiar na zakup ziemi z przeznaczeniem na rodzimowiercze cele kultowe, może zostać pomniejszona o koszt prowadzenia i rozliczenia rachunku (np. opłacenie usług księgowej) oraz w przypadku kwot zebranych i przekazanych za pośrednictwem portali crowdfundingowych może zostać ona pomniejszona o koszt wyprodukowania materiałów promocyjnych (wyszczególnionych w ramach poszczególnych zbiórek) rozliczanych na podstawie rachunków;
  • zakup oraz późniejsze utrzymanie nieruchomości wspierać mogą inne wspólnoty, fundacje i związki rodzimowiercze w zamian za uznanie ich prawa do współużytkowania rzeczonej nieruchomości, nie naruszającego publicznego charakteru kultowego tejże nieruchomości;
  • inne wspólnoty, fundacje i związki rodzimowiercze, wspierające zakup i chcące uczestniczyć w użytkowaniu rzeczonego terenu, zobowiązują się do bieżącego zamieszczania informacji odnośnie przebiegu poszczególnych etapów zbiórki na łamach stron swoich serwisów internetowych;
  • użytkowanie nieruchomości przez inne wspólnoty, fundacje i związki rodzimowiercze uwarunkowane jest w myśl zasady: „pozostawiam miejsce w takim stanie, w jakim je zastałem lub lepszym”, pod groźbą wykluczenia danej wspólnoty, fundacji lub związku z dalszego użytkowania nieruchomości na lat 8;
  • priorytetem po zakupie rzeczonej nieruchomości będzie jak najszybsze zasadzenie Świętego Gaju i wybudowanie Chramu, w późniejszym okresie rozbudowywana będzie dalsza infrastruktura - organizacja bazy noclegowej, terenu rekreacyjnego, sadu owocowego dawnych odmian (będącego częścią większego parku słowiańskiego), czy miejsca zamieszkania obsługi terenu;
  • nieruchomość ma posiadać charakter niekomercyjny, a potencjalne uzyskiwane dochody będą przeznaczane na utrzymanie obiektu i jego rozwój;
  • w przypadku rozwiązania głównego związku nadzorującego nieruchomość, zostaje ona przekazana nieodpłatnie innej wspólnocie rodzimowierczej lub specjalnie do tego celu powołanej fundacji rodzimowierczej do użytkowania na tych samych warunkach;